גולדה מאיר והעוצר הלא נכון

בראיון שנתנה לעיתונאית אוריאנה פלאצ'י בשנת 1973 למגזין הפמיניסטי מיז, סיפרה גולדה מאיר על ישיבת ממשלה מיוחדת שכונסה כדי לדון בגל התקיפות המיניות של נשים שפקד את המדינה בסוף שנות השישים. חבר ממשלה דתי שמאיר לא נקבה בשמו, הציע שיוטל עוצר על כל הנשים החל מרדת החשיכה, כדי למנוע מהן להיחשף לסכנה של פגיעה מינית בהן. תגובתה הנחרצת של מאיר, שכידוע לא הייתה פמיניסטית גדולה, לא אחרה לבוא: "אבל הגברים הם אלה שתוקפים נשים", אמרה מאיר, "ולכן, אם צריך להטיל עוצר על מישהו, הרי שעל הגברים להישאר בבית, ולא הנשים".

והנה, שוב אנו מתבשרים, כי המדינה מטילה מעין עוצר על הפלשתינאים בשל אלימותם של מתנחלים. זוהי כבר "מסורת": מתנחל נכנס למערת המכפלה וטובח במתפללים תמימים – מטילים על הפלשתינאים עוצר. מתנחלים בחברון משחיתים חנויות והופכים באסטות של פלשתינאים בשוק – מוטל על הפלשתינאים עוצר. הדוגמות רבות מספור. וכעת, כמו בכל שנה בעונה זו – מתנחלים יורים על מוסקים או מאיימים לירות בהם – והצבא מגביל את ימי המסיק באופן שמונע מן המוסקים למסוק את מלוא היבול שלהם ופוגע אנושות בפרנסתם.

האם גם על כך גולדה מאיר הייתה אומרת: מדוע לא מטילים עוצר ומגבלות דווקא על המתנחלים שמתנכלים לפלשתינאים?

לא בטוח. הרי המתנחלים הללו אינם פועלים בוואקום, והניסיון להציג אפילו את הקיצוניים והאלימים שבהם כ"גידולי פרא" או כיוצאים מן הכלל מסווה את העובדה שהם עושים את מה שהם עושים בתוך הקשר רחב יותר; למדיניות הממשלה ולאכזריות של צה"ל ישנה השפעה ישירה על תחושתם של המתנחלים הללו באשר לאופן שבו יתקבלו מעשיהם ויטופלו, אם בכלל, על-ידי רשויות האכיפה. העובדה שכל התפרעות שלהם נענית בהתנכלות הצבא ורשויות מדינה אחרות דווקא לקורבנותיהם, הפלשתינאים, משדרת להם מסר ברור של חיזוק ועידוד.
במובן זה, המתנחלים הם למעשה האלטר אגו, זרועה הארוכה של הממשלה, מבצעי-מדיניות ששום ממשלה ששואפת ללגיטימציה לא הייתה מעזה להוציא אל הפועל באופן רשמי, אפילו לא ממשלת שרון.

ממש כשם שנשלחו על-ידי ממשלות השמאל להתיישב בשטחים הכבושים ומילאו את תפקידם נאמנה, משמשים המתנחלים כיום כמיישמי מדיניות ממשלת הימין: תיחזוק האלימות וליבוייה, וזאת כדי להרוס ולמנוע כל סיכוי שנותר – אם נותר – לפתרון מדיני לא אלים.

ההסתה של המתנחלים נגד שרון ("שרון קורע את העם"), אם היא כנה, מבטאת אם כן כפיות טובה עמוקה, משום שלא רק שהם יושבים בשטחים לא מעט בזכותו, אלא שהם גם אלה שמיישמים, באמצעות האלימות שהם מפעילים ובאופן לא רשמי, את מדיניותו של שרון שכיום, הודות לראיון שנתן עו"ד וייסגלס, הינה פומבית: סיכול מכוון של התהליך המדיני. המתנחלים שיורים על המוסקים הם בעצם תעודת הביטוח של שרון ושל הימין נגד פתרון מדיני, ולכן הצבא אינו מעז וגם כנראה שלא יעז להתעסק איתם.

הדבר אינו גורע כמובן מאחריותם האישית של המתנחלים שיורים, בוזזים ומהלכים אימים; הם אינם שליחים נטולי רצון עצמי ויכולת בחירה. אולם המסר הסמוי שפעולה כמו הגבלת מספר ימי המסיק בצורה כה דרקונית הינו שהמדינה תומכת במתנחלים הללו ואף מתגמלת אותם. ממש כמו האלימות המינית שגברים מפעילים נגד נשים, כך אלימותם של מתנחלים נגד פלשתינאים: מטרתה למשטר, להצר צעדים, להדיר את הקורבן מן הזירה הציבורית, ולהראות לו "מי כאן בעל הבית". גולדה מאיר הבינה את זה כשהממשלה נרתמה להילחם בגל מעשי האונס של נשים; האם אנו מסוגלים להחיל עיקרון זה גם על מה שקורה בשטחים?

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • מרק ק.  ביום 19 באוקטובר 2004 בשעה 12:01 am

  למי שמתענין הרי הלינק למאמר בהארץ http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/487693.html ומשפט מענין מתוכו הוא "בצה"ל אומרים שהמהלך תואם עם משרד החקלאות הפלשתיני, המשרד לעניינים אזרחיים ותושבי הכפרים." אבל כמובן שהרשות הפלשתינאית לא יכולה ליצג בשום אופן את הפלשתינאים כי הרי מה לה ולהם.

  הא, והרעיון לגיס מילואים בשביל לשמור על הפלשתינאים איך הוא מתישב עם הסירוב לשרת בשטחים?

 • טלי  ביום 19 באוקטובר 2004 בשעה 1:33 am

  הדברים צריכים להיאמר, ולחזור ולהיאמר, ואתה אומר אותם בצורה הברורה ביותר, בלי אפולוגטיקה מיותרת או 'ריכוכים' כאלו ואחרים. תודה.

 • מושקין  ביום 19 באוקטובר 2004 בשעה 9:17 am

  את מי גייסת לעזרה: את גולדה, את גולדשטיין… זה לא מסיק זהב, זה מסיק זיתים

 • דרור פויר  ביום 19 באוקטובר 2004 בשעה 11:04 am

  צודק במאה אחוז.

 • מתרשם מדמגוגיה  ביום 19 באוקטובר 2004 בשעה 2:43 pm

  כמה דמגוג יכול בן אדם להיות, ועוד אחד שמתיימר להיות אקדמאי או ביקורתי.

  מדהים לא פחות לראות את כל ה"ביקורתיים" שעונים אמן בלי לחשוב.

  איך בדיוק קשור לכאן גולדשטיין? העוצר שהוטל היה כדי למנוע מעשי נקם ולא כדי להגן על הפלסטינים מהגולדשטיין הבא. אני מבין שזה מאוד מסובך להבנה.

  ולא מוטל שום עוצר בזמן מסיק הזיתים. אם במקום לנאום בדמגוגיה היית מברר את הפרטים היית מגלה שצהל מקצה כוחות להגנת הפלסטינים במשך שלושה ימים. בשאר הימים הפלסטינים יכולים למסוק אבל בלי מעטפת של צה"ל.

  האם זו חובת צה"ל להגן על הפלסטינים מפני כמה מתנחלים מטורפים? אולי כן ואולי לא. אבל הדמגוגיה לעולם נשארת.

 • שמאלן טיפש  ביום 19 באוקטובר 2004 בשעה 3:49 pm

  למר מתרשם היקר:
  אינך מבין כי שמאלנות אינה יכולה להיות קשורה לשטחיות, טיפשות, דמגוגיה, בורות ועדריות כיון שזוהי סתירה בהגדרה?

  לך תלמד לוגיקה, אדון מתרשם יקר!

 • טלי  ביום 20 באוקטובר 2004 בשעה 9:09 am

  אני אנסה במעט הזמן שיש לי ובשתי מלים לנסות להבהיר את המצב בשטחים, שאתה כנראה ממש לא מודע לו:
  בשטחים שיש בהם התנחלויות ישראל שולטת באופן מלא. המשטרה כפופה לצבא ומשמשת למעשה כזרוע המבצעת שלו במצבים שבהם הוא לא יכול לפעול (למשל כשרוצים לעצור ישראלים שנכנסים לשטחים) – את זה שמעתי מבלש בכיר במשטרת מחוז ש"י.
  מכיוון שהשטח הוא בשליטה מוחלטת של ישראל תיאורטית היינו מצפים שישראל תהיה אחראית על כלל התושבים שבשטח הזה. בפועל אנחנו רואים שהפלסטינים בשטח הזה הם בני שפיטה אבל לא בני הריגה. מה הפשר? הפלסטינים מקבלים,
  למשל, דוחות תנועה -בצדק ושלא בצדק
  מהמשטרה. (כמה פעמים כבר העבירו לי חברים דו"חות עם כסף וביקשו שאשלם כי הם בסגר ולא יכולים להגיע לדואר…ועל מה היו הדוחות? בד"כ על נסיעה בלי חגורת בטיחות. ואיך זה עובד? השוטר מחכה בתחנת האוטובוס, וכשבאה מונית והנוסעים משתחררים מהחגורות ויוצאים הוא קופץ עליהם ונותן להם דוח. אם הם מתלוננים הוא אומר להם שיגידו תודה שהוא לא מכפיל את הסכום. ותקלטו את האבסורד: הם חייבים לשלם את הדוח אבל בגלל הסגר אין להם אפילו איפה לשלם אותו….)
  איפה היינו?
  כן. המשטרה מטילה דוחות, הצבא מטיל עוצר וסגר וחוסם את היציאות לכפרים ומדי פעם נכנס לכפרים ולבתים ועושה כטוב בעיניו. כל זה ידוע ומוכר, ועוד לא אמרנו מילה על המחסומים הפנימיים והגבלת התנועה.
  אבל בכל הנוגע להגנה על חייהם, רכושם וחופש העיסוק של הפלסטינים – כל אלו הם הפקר. כאן כביכול מגלגלת ישראל את עיניה לשמיים ואומרת: "אני? למה שאני אגן עליהם?" הם הרי פלסטינים.
  התגובה שלך "אולי כן ואולי לא", ממחישה עד כמה התפיסה השגויה הזו חילחלה עמוק לתודעת הציבור כאן.
  וככה יכולים המתנחלים להמשיך לבזוז, לעקור מטעים, להרוס מבנים של פלסטינים ובעיקר למנוע מהם למסוק – ולא, אדון מתרשם יקר, לא מדובר רק ב"כמה מתנחלים" אלא במניעה שיטתית של המסיק בכל האזורים שקרובים להתנחלויות. והפלסטינים לא יסכנו את חייהם כדי למסוק זיתים. המתנחלים יורים בלי שום עכבות, וגם לא אכפת להם לירות על ישראלים שבאים לנסות לעזור במסיק.
  המשטרה אמורה לאבטח את המסיק, כן. או מוטב: היא אמורה לעצור את המתנחלים שפורעים בשכניהם – והסיפורים רבים ולא מצטמצמים לעונת המסיק. אה מה? שהמשטרה גם היא מורכבת ממתנחלים באזורים האלה, ואולי בגלל זה אנחנו לא רואים כל נסיון להתמודד עם הבעייה.
  כמו בנושא ליווי הילדים לבי"ס בדרום הר חברון: בדיוק אותה תגובה של אי-תגובה, עמידה מהצד ואח"כ נסיון לגרש מהאזור את הפלסטינים והישראלים שבאים להגן עליהם במקום לעשות את העבודה של המשטרה.
  פשוט אבסורד מוחלט, ובמלים קצת יותר מפורשות: משטר אפרטהייד, ובמלים קצת יותר מפורשות: מאמצים נמשכים להביא לטרנספר מרצון של הפלסטינים.
  טוב, אי אפשר לכתוב את זה בקיצור ועדיין זה רק קצה המזלג.

 • טלי  ביום 20 באוקטובר 2004 בשעה 9:11 am

  התכוונתי "בני שפיטה אבל לא בני הגנה".
  ככה זה כשכותבים מהר….

 • טלי  ביום 20 באוקטובר 2004 בשעה 9:14 am

  ושאלה לצבי כמשפטן: איך המצב הבלתי חוקי בעליל הזה עובר? איך ייתכן שהפלסטינים בשטחים האלה הם הפקר? האם ידוע לך אם ישראל סיפקה איזה תירוץ או הסבר שמעגן את ההתנהגות הזו שלה בחוק?

 • מתרשם מדמגוגיה  ביום 20 באוקטובר 2004 בשעה 11:20 am

  ובכן – זה בודאי מיעוט של מתנחלים.
  אני לא יודע כמה זמן את "בילית" בשטחים – בשירות מילואים, בנסיעה ובמגורים, אבל סביר להניח שיצא לי להיות שם קצת יותר ממך. המתנחלים המתפרעים הם מיעוט מבוטל וכל אמירה אחרת היא טעות תמימה או שקר.

  כמובן שמספר התקריות האלימות הניזמות כל ידי ערבים גדול בהרבה ממספר התקריות האלימות אותן יוזמים המתנחלים
  השחתת רכוש פלסטיני והפרעה למסיק היא תופעה שקיימת בערך רק באיזור חברון ובשומרון באיזורים של תפוח ויצהר.

  בואי ניקרא לילד בשמו – כמה רוצחים מתנחלים יש? גולדשטיין, פופר ועוד כמה בודדים… כמה מתנחלים נרצחו בכמה פיגועים שונים?
  אני מקווה (אם כי מסופק) שהבנת.

  ולגבי השאלה איך המצב ה"בלתי חוקי" הזה (ואני בהחלט מסכים שהוא מעוות וישראל יכלה להיות רגישה יותר) – ראשית לא הייתי מפנה את השאלה למשפטן המהולל צבי. הספקנו להתרשם מעומק מחשבתו ומסדירות הטיעונים שלו. לו אני זקוק לעורך דין הייתי משלם לו כדי שלא ייצג אותי.

  ותשובה רצינית יותר – כנראה (וזה בדוק) המשפט הבי לאומי לא כל כך ברור וחד משמעי כמו שאת חושבת. בטח לא כאשר מדובר בשטחים שלא היו בשילטון עצמאי לפני שנכבשו/נלקחו/הוחזרו/נגזלו ובטח ובטח כאשר לאוכלוסיה היושבת בהם יש שלטון עצמאי על פי הסכמים בין לאומיים.

  אבל בואי נסכם במילותיו של המגיב "שמאלן טיפש" – ברור שהצדק והמוסר וגם הלוגיקה נמצאים לצידו של מי שמגדיר עצמו שמאלן (כמוך, אני מניח). זה פשוט נובע מעצם ההדרה ולא יכול להיות אחרת. את שמאלנית משמע צודקת.

 • טלי  ביום 20 באוקטובר 2004 בשעה 2:16 pm

  כנראה שיכולת לנהל דיאלוג היא לא הצד החזק שלך.
  אבל אל תדאג – שכנעת אותי.
  איך לא? הרי השתמשת בניסוחים חד-משמעיים שאי אפשר להרהר אחריהם כגון: "סביר להניח שיצא לי להיות שם יותר ממך" (אתה הרי מכיר אותי עוד מהבריגדה), "כל אמירה אחרת היא טעות תמימה או שקר", "כמובן", "אני מקווה (אם כי מסופק) שהבנת" ושאר שכיות חמדה שמבהירות יותר טוב מכל תגובה שאכתוב כאן שאין לך שום עניין לנהל דיאלוג (רמז: סוג של פעילות אנושית תקשורתית שבה גם מקשיבים ופתוחים לשמוע דברים חדשים).

  אבל מה אכפת לי, הרי אני צודקת כפי שאמרת בעצמך…

 • מתרשם  ביום 20 באוקטובר 2004 בשעה 3:42 pm

  מדובר כאן בפעולה פשוטה של הבנת הנקרא.
  "סביר להניח" פירושו "כנראה" כלומר ההפך מניסוח חד משמעי. סבירות היא היא בדיוק ריבוי אפשרויות.

  כאשר מדברים על עובדות אין מקום לוויכוח – המתנחלים המתפרעים הם מיעוט. מצטער שאני צודק גם אם זה לא נעים לשמוע או לא מסתדר עם השקפת העולם שבחרת. לא נורא – אל תתני למציאות לבלבל אותך עם העובדות.

  כמובן שלא הגבת לשום טענה עניינית, אבל מה בעצם אני מצפה כאן – הרי, כמו שאמרת – את שמאלנית משמע צודקת, כלומר אם אין לך מה לומר אז את טוענת ש*אני* לא מסוגל לנהל דיאלוג ומייד עוברת להתקפה על הרטוריקה במקום להתעמת עם העובדות. שיבושם לך.

 • צבי טריגר  ביום 20 באוקטובר 2004 בשעה 10:11 pm

  טלי, תודה על הערותייך.

  בנוגע לשאלתך – האגודה לזכויות האזרח פנתה לפני כשבוע הן למפקדי צה"ל והן למפקדי המשטרה בדרישה לחדול ממניעת המסיק.

  ניתן לקרוא את המכתב בכתובת הבאה:

  http://www.acri.org.il/hebrew-acri/engine/story.asp?id=947

  לא ידוע לי מה הייתה תגובת הצבא. אם מישהו יודע/ת על התפתחויות נוספות, אשמח אם תעדכנו את כולנו.

 • טלי  ביום 20 באוקטובר 2004 בשעה 10:29 pm

  [שספק רב אם הוא ייקרא בכלל, הרי ראשי הצבא והמשטרה רגילים להאשמות על הפרת זכויות אדם ופגיעה בחוק]
  והוא מדגיש את מה שרבים כאן מעדיפים להתעלם ממנו: שהצבא מונע, ממש, מהפלסטינים לגשת למסוק את הזיתים בימים נוספים על היום – עד שלושה ימים המגוחכים שנקבעו להם. הצבא והמשטרה פה למעשה משתפים פעולה באופן מלא עם המתנחלים במטרתם להשתלט על כל השטח הפלסטיני.

%d בלוגרים אהבו את זה: