חוק קק"ל הוא חוק גזע

 אם חוק קק"ל יעבור, זה יהיה עצוב ומזעזע, אבל זה לא יהיה מפתיע. החוק הזה, שנוגד את הכרזת העצמאות ואת חוקי היסוד של המדינה, אינו החוק הגזעני והלא-חוקתי הראשון שהכנסת מחוקקת.

הצעת חוק קק"ל, שאוסרת על מכירת קרקעות לערבים, תצטרף, אם חלילה תעבור בקריאה שלישית ותהיה לחוק, לחוק גזע נוסף שמכתים את ספר החוקים הישראלי מאז ראשית שנות החמישים: חוק שיפוט בתי דין רבניים (נישואין וגירושין) משנת 1953 קובע שיהודים בישראל רשאים להינשא לפי דין תורה בלבד.

כיוון שדין תורה אינו מכיר בנישואין של בני זוג בני דתות שונות, הרי שבישראל בני זוג כאלה אינם רשאים להינשא זה לזה. חנה ארנדט ערכה כבר בשנות השישים את ההשוואה המתבקשת בדיווחיה ממשפט אייכמן:

"נראה שאזרחי ישראל, חילונים כדתיים, מסכימים שיש צורך בחוק האוסר נישואי תערובת, ובעיקר מסיבה זו – כפי שפקידים ישראלים מוכנים לאשר מחוץ לכותלי בית המשפט – הם גם מסכימים שכדאי להימנע מחוקה כתובה שתאלץ אותם, למרבה המבוכה, לנסח חוק כזה במפורש. ("הנימוק נגד נישואים אזרחיים הוא שהדבר יפלג את בית ישראל וגם ינתק את יהודי הארץ מיהדות הגולה", כפי שכתב לאחרונה פיליפ גילון ב"ג'ואיש פרונטייר".) תהיינה הסיבות אשר תהיינה, היה משהו עוצר נשימה בתמימות שבה גינתה התביעה את חוקי נירנברג הידועים לשימצה משנת 1935, אשר אסרו נישואי תערובת ומגע מיני בין יהודים לגרמנים. אלה מבין העיתונאים שהכירו את הנושא היו מודעים היטב לאירוניה שבדבר, אבל לא הזכירו זאת בדיווחיהם."

(חנה ארנדט, אייכמן בירושלים: דו"ח על הבנאליות של הרוע (תרגום: אריה אוריאל, הוצאת בבל 2000), בעמ' 15-16)

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • סתם אחת  ביום 23 ביולי 2007 בשעה 5:25 pm

  אבל המדינה מכירה בנישואי "תערובת" (במרכאות משום שכל נישואים הם תערובת) ולכן לדעתי החוק הגזעני הראשון שנחקק היה איסור איחוד משפחות, האיסור על חיים משותפים במדינתי עם בן זוג רק על בסיסי אתני אם הוא "תושב האיזור" (פלסטיני במכבסת המילים) ולא על בסיס בדיקה לגופו של ענין.

 • אמיר שפר  ביום 23 ביולי 2007 בשעה 7:20 pm

  אני חושב שחנה'לה קצת התבלבלה: דין תורה רלוונטי רק לחיי היהודים המאמינים, והוא אכן קובע שיהודי יכול להתחתן רק עם יהודי אחר. לשמחתנו, בישראל קיים לא רק חוק תורה אלא גם חוק מדינה, ולכן לא כל מה שאסור מבחינה הלכתית (למשל, אכילת טרף), גם אסור מבחינת הדין הפלילי.
  לכן גם אם בני זוג שרק אחד מהם יהודי לא רשאים להינשא ברבנות, זה עדיין לא אומר שהם לא יכולים להינשא בחו"ל, ולחיות בישראל כזוג נשוי לכל דבר. בגרמניה, לעומת זאת, יהודי היה טמא ומוקצה מכל בחינה, ושום הסדר זוגי כזה או אחר לא היה יכול להכשיר את המגע איתו.
  ובלי שום קשר, חוק קק"ל הוא אכן חוק גזעני, שמקומו במצע של מפלגות הימין, לא בספר החוקים של מדינה דמוקרטית.

טרקבאקים

 • מאת המבוקש ביום 24 ביולי 2007 בשעה 12:10 am

  ברשימה "אל תלכו לבג"ץ" של גל לוי באתר "העוקץ" ב-27.7.2007 הוא יוצא נגד אישור הצעה טרומית לאפשר לחברת קק"ל למכור קרקעות אך ורק ליהודים. מאידך הוא קורא לפעילים/ות שלא ללכת לבג"ץ ומפרט את סיבותיו.אני רוצ

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: