על הספר "החיים בוורוד"

גיא שילה, החיים בוורוד: בני נוער וצעירים הומואים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים, רסלינג, 2007, 227 עמ'

למרות שמו המעט שחוק, החיים בוורוד הוא ספר חשוב, רציני וראשון מסוגו בעברית. הספר עוסק בחייהם של בני נוער וצעירים הומואים לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים, מציג ומנתח את התהליכים שעוברים עליהם מהגילוי העצמי, דרך היציאה מהארון בפני משפחותיהם וחבריהם, וכלה בחיים כבעל/ת נטייה מינית שונה בעולם הטרוסקסואלי. מחבר הספר, גיא שילה, הוא דוקטורנט ומרצה בבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל-אביב, והוא שוזר בספר תיאורי מקרה מעבודתו כמטפל.

פרקיו של "החיים בוורוד" עוקבים בצורה כרונולוגית אחר שלבי היציאה מהארון – ראשית היציאה מהארון בפני עצמך, ולאחר מכן, בפני הסביבה. הספר מסתיים בפרקים על הומואים ולסביות בצבא ובפרק על נוער טרנסג'נדר.

שילה מסביר את השלבים שעובר הנוער ההומולסבי ואת מה שעובר על ההורים, וסוקר את הספרות המקצועית הרלבנטית בנוגע לתהליכי היציאה מהארון. הסקירה ששילה עושה היא סקירה מעניינת וביקורתית: כמובן שכל המודלים הפסיכולוגיים שמנסים למקם את שלבי התהליך של היציאה מן הארון (של בני הנוער אבל גם של הוריהם) נידונים לכישלון, משום שהנפש האנושית מורכבת מדי מכדי שניתן יהיה לעצב מודל שיתאר את מה שעובר על כל ההומואים והלסביות. חלקנו יוצאים מן הארון מרצוננו וחלקנו מוצאים ממנו; חלקנו מספרים להורים רק לאחר שאנחנו שלמים עם עצמנו במידה מסויימת, וחלקנו משתפים את הורינו דווקא בשלבי ההתלבטות. גם תגובות ההורים והחברים מגוונות (למרות שכפי שעולה מן הספר, כמעט כל ההורים מגיבים בהלם): יש הורים שתומכים בילדם כבר מההתחלה; אחרים זועמים ומתכחשים; ויש הורים, כמו אביה של אורית, שתפש אותה על חם בשעה שגלשה באתר האינטרנט של ארגון הנוער הגאה, שארז לה תיק קטן עם חפצים, וגירש אותה מהבית.

יש וריאציות כמספר ההומואים והלסביות – כל אחד ואחת והתהליך האישי שלו/ה. ובכל זאת, יש ערך למודלים הפסיכולוגיים המתוארים בספרות: גם כאשר סדר השלבים אצל נער/ה מסויים אינו זהה לסדר המתואר במודל, או כאשר הוא/היא מדלג על שלב או חווה שניים-שלושה שלבים יחדיו, יש במודלים הללו כדי להאיר מקצת מהקשיים שייחודיים לנוער ההומולסבי.

מה שמיוחד בספר בעיני הוא השילוב בין הסקירה העובדתית, ההיסטורית והתיאורטית. שילה מפתח בספר דיון מעמיק, אבל נגיש מאוד, בהיבטים התיאורטיים של התרבות ההומולסבית, בקשיים הייחודיים לבני נוער שחשים שונים בשל נטייתם המינית, ומצליח באפקטיביות רבה להסביר מדוע וכיצד הקשיים הללו שונים מן הקשיים של בני נוער מתבגרים באשר הם, ומדוע יש להגביר את המודעות לקשיים הייחודיים הללו, ולסייע לבני הנוער הללו להתמודד עם מה שהם חווים.

המסר העיקרי של הספר בעיני הוא: ידע ומודעות יכולים לא רק להציל חיים, אלא גם לשפר אותם מאוד. אבל כפי שעולה מניתוחי המקרה המעניינים (והמעטים וקצרים מדי, לדעתי) שמביא שילה לאורך הספר, עצם הנכונות לדעת היא כבר שלב בדרך אל הקבלה. הבורות לא רק מתחזקת את הדעות הקדומות, אלא גם נובעת מהן. כלומר, מי שבוחר להיות בור בכל הנוגע להומואים ולסביות עושה זאת גם מתוך הומופוביה, לא רק מתוך בורות כשלעצמה. זוהי מסקנה די מדכאת, משום שיש כאן מעגל קסמים שקשה לצאת ממנו, אבל, כפי שמתאר שילה, הדבר אפשרי.

מסר חשוב נוסף שעולה מן הספר הוא הצורך ברתימת מערכת החינוך לנושא: כפי ששילה מתאר בספר בצורה נוגעת ללב, נוער הומולסבי סובל מהתעללויות פיסיות ונפשיות, ולעיתים הדבר אף מסכן את חייהם של בני הנוער: בין אם סכנה ישירה בגלל האלימות הפיסית, ובין אם בעקיפין, בגלל שהדבר עלול לדחוף את הנער/ה שסובל מהתעללות לנסות להתאבד. גם כאן ברור שידע ומודעות הם אמצעי המניעה היחיד והחיוני.

"החיים בוורוד" הוא לפיכך ספר חובה לאנשי חינוך, לבני נוער, להורים ולחברים. הפרוזה של שילה בהירה וקולחת, וכאמור הוא מצליח לשלב מידע וניתוח מעמיקים בספר קריא ונגיש מאוד. עבור הומואים ולסביות "ותיקים", ועבור מי שמצויים בעובדות ומכירים את התיאוריה הקווירית (שמוזכרת בקצרה בספר) חוויית הקריאה בספר בכל זאת מעשירה ומרגשת: נדמה לי שכל הומו, לסבית, ביסקסואל או טרנסג'נדר ימצא/תמצא את עצמו/ה בחלק מתיאורי המקרה: בין אם בקשיים שהוא/היא עצמו/ה חווה/תה, ובין אם בתגובות של ההורים לגילוי בדבר הנטייה המינית של בנם/בתם.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: