חרב הפּיפיות שהיא ה"בלי נאמנות – אין אזרחות"

פִּיפִיָּה היא הצד המושחז של הסכין או החרב, צדו של החוד; חרב פּיפִיּוֹת היא חרב ששני קצותיה מושחזים, ולכן היא מסוכנת לא רק למי שהיא מופנה לכיוונו, אלא גם לאוחז בה. כל מי שיצביע ל"ישראל ביתנו", וכמובן כל חברי המפלגה, ממנהיגה ועד אחרון העסקנים שלה, מסכן גם את עצמו; הסיסמה "בלי נאמנות אין אזרחות" היא חרב הפיפיות של המפלגה.

הכלליות שבה מנוסחת תביעת ה"אזרחות תמורת נאמנות" של מפלגת "ישראל ביתנו" מטעה, כמובן: למרות הניסוח הכללי, היא מכוונת בראש ובראשונה נגד האזרחים הערבים, ומטרתה לשדר להם שהקרקע תחת רגליהם אינה יציבה. המסר לאזרחים היהודים הוא שהערבים הם חשודים תמידיים שאין לבטוח בהם. דרישת ה"נאמנות" שבסיסמה היא לכן מתוחכמת ומורכבת, אבל סופה שהיא קורסת, אם מפעילים את ההגיון שבבסיסה כמות שהוא.

שהרי מה זו "נאמנות למדינה"? מי אחראי על הגדרת ה"נאמנות"? מי אחראי על בדיקת קיומה? מי יפעיל את "גלאי הנאמנות"? איך מפגינים נאמנות? האם צריך לתלות את דגל ישראל על המרפסת? להתגייר? כמה נאמנות היא מספיק נאמנות כדי לשמור על האזרחות הישראלית?

האם נאמנות פירושה אמירת "הן" אוטומטית על כל גחמה ופעולה של השלטון? ואולי אמירת "הן" שכזו היא דווקא בגידה במדינה? אולי דווקא ביקורתיות, בבחינת "חושך שבטו שונא בנו" היא הנאמנות האמיתית?

מה שהסיסמה הזו והמפלגה שמקדמת אותה מתעלמות ממנו, הוא שמדינת ישראל היא לא רק יהודית, אלא גם דמוקרטית. אם "נאמנות למדינה" היא נאמנות למדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, כפי שקבעה כנסת ישראל בחוקי היסוד של המדינה, הרי שעולה חשש גדול שהאידיאולוגיה הגזענית של "ישראל ביתנו" – כלומר ציד הערבים במסווה של ציד כללי של כל מי שאינו "נאמן" – מהווה בגידה בערכי מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. האם זה אומר שצריך לשלול מאביגדור ליברמן, חברי מפלגתו ומצביעיה את אזרחותם, משום שהם שוללים את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית? נדמה שאין מנוס, לפי תביעתו של ליברמן עצמו, להפעיל את ההגיון של "ישראל ביתנו" על חבריה וחברותיה עצמם, בהיותם חותרים תחת ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

אם "נאמנות למדינה" היא נאמנות למדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, הבחירות הקרובות יכולות לספק לנו מדידה מדוייקת של "הבוגדים", לשיטתו של ליברמן: אנחנו כבר יודעים כמה ערבים יש במדינה. אבל גם כל מי שמצביע ל"ישראל ביתנו" הוא לכאורה מועמד לשלילת אזרחות, לפי המצע של המפלגה שלה הוא הצביע, וביום שלישי נדע את מספרם.

התרגיל הקטן הזה לא נועד כמובן לטעון, חלילה, שיש לשלול את אזרחותם של מצביעי "ישראל ביתנו", או של כל מי שאיני מסכים עם דעותיו, אלא רק כדי להראות עד כמה המפלגה שבה הם תומכים ומצעהּ הם מסוכנים גם להם עצמם. לא לחינם טוטליטריות נקראת כפי שהיא נקראת: היא טוטאלית, פועלת על כל הכפופים לה, כולל ה"נאמנים", והיא טומנת בחובה ממנגנון השמדה-עצמית רב-עוצמה: איש אינו יכול לעולם לעמוד בדרישותיה, משום שאנו בני אדם, ובני אדם הם יצורים מגוונים, שונים ומשתנים, ובעיקר לא מושלמים.

* הרשימה התפרסמה באתר וואלה!.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: